"

Ікс-кілометр - територія людини

"
[

персональний сайт Олени Маляренко

творчість, журналістика, комунікації
]
& журналістика & ситуаці-Я & Cморід у Херсоні – диверсія, якій не надають уваги?

Cморід у Херсоні – диверсія, якій не надають уваги?

13.08.2018 10:27

Населення Херсона та околиць може зазнати уражень сірководнем та іншими газами, які утворюються в процесі розкладання органіки. Утім механізми цивільного захисту в області доcі не задіяні. Що робити?

Ми вже звикли до того, що будь-які негаразди у втягненій у війну Україні пояснюють «всюдисутньою рукою кремля». Логіка ораторів та експертів чітка й проста: якщо негаразди знижують нашу боєздатність і сіють паніку – це вигідно ворогові, а значить – він міг це спровокувати через агентів. Чи не так?

Припустимо, що й так.
Але тоді не зрозуміло наступне: чому одним випадкам надається шалена увага (як от Надії Савченко, яка теоретично могла знищити кількасот депутатів). А інші, більш фатальні й руйнівні, залишаються поза нею? Як, приміром, вірогідність отруєння кількох сотень тисяч херсонців газоподібними продуктами біологічного розпаду (сірководень, метан, аміак) – адже саме це відбувається з нечуваною інтенсивністю протягом останніх місяців. Ситуацію загострює літня спека та вітряна погода. А прикордонний статус області мав би надати резонансу й змусити шукати швидких рішень? Та ж ні!

Екологи, навіть як і взяли проби повітря, з висновками не поспішають. Екологічна прокуратура не квапить їх, ограни обласної, районної та міської влади - теж. Отож замість дій з цивільного захисту маємо тільки заяви на соціальних сторінках посадовців та піар, плітки та чутки на рівні мешканців і відповідальних чиновників. А ситуація - загрозлива.

Що ж можуть вдіяти у такій ситуації мешканці самі?
По-перше, особливо замучені «пахощами» мешканці Суворовського та Корабельного районів міста мають звернути увагу – чим саме тхне? Навіть і без висновків неповоротких експертів, яким не вистачає освіти зрозуміти, що це – не просто «вонька», яка розвіється і яку можна перетерпіти, ми можемо завважити таке:
1. Пахне тухлими яйцями та тим специфічним амбре, яке іде від вигрібних ям – це запах сірководню, а його концентрація в повітрі, навіть у незначній кількості, при тривалому впливі на людину, дає отруєння, сильні, під час летальні.
2. Відчутні додаткові запахи – кислуватий та затхлий їдкий, це можуть бути метан, етилен, аміак. Це теж продукти гниття й вони також вражають організм людини. Можна припустити й ще більш небезпечну трупну отруту, але без аналізів та компетентних висновків фахівців це буде пороній звук.

По-друге, з’ясувавши, чим саме вам пахне, дослухайтеся до свого організму і зверніться до медиків. Не всі отруєння лікуються активованим вугіллям, водою з содою та молоком. Ряд симптомів може свідчити не про те, що ви не висипаєтеся від спеки та смороду, а про те, що ви уже отримали ураження організму шкідливими газами – а він вражає центральну нервову систему, шлунково-кишоковий тракт та органи дихання.
Тому, якщо у вас:
- головний біль,
- різь в очах,
- нудота та млявість,
- подразнення горла й кашель,
- пришвидшується пульс та стриьає тиск – це може бути ВОНО, отруєння сірководнем.

Хронічне отруєння, коли організм призвичаївся, але зазнав шкоди, теж має прояви. Це:
- нежить (рос. насморк);
- почервоніння очей та кон’юнктивіт;
- артеріальна гіпотонія (у ряді випадків гіпертонія), 
- ларинготрахеїт; 
- вегетативний поліневрит тощо.

А в подальших наслідках – ураження нирок, печінки, щитоподібної залози, легенів, серця, мозку (енцефалопатія, головний біль), шкіри – від висипки до екзем та дерматитів.
То не соромтеся, ідіть до лікарні, здавайте  аналізи, лікуйтеся та, головне, отримуйте довідки і зберігайте рецепти. Одужавши, з часом можна буде позиватися за бездіяльність навіть із органами влади.
По-третє: пишіть звернення, колективні та одноосібні, до Херсонської облдержадміністрації - http://khoda.gov.ua/forma-elektronnogo-zvernennya, міської ради -http://mvk.kherson.ua/zvernenya, до СЕС, до Екологів, до Кабміну України, до РНБО - gromada@rnbo.gov.ua. Владі треба нагадати, що вона має діяти, і терміново.

Що ж мають робити органи влади у такій ситуації?
Не логіка й совість, і законодавство України передбачає для них певний порядок дій. А саме, при виникненні загрози біологічної та санітарної (а це саме той випадок, адже заражені грунт, вода, повітря небезпечними відходами, речовинами  та газами) головою комісії (а нею є керівник області – голова ХОДА) має бути скликана комісія ТЕБ та НС. 
На ній повинна розглядатися ситуація, визначений план та порядок невідкладного реагування: проби повітря, ґрунту, води для з’ясування причин та імовірних наслідків, планування та проведення заходи зі зниження ризиків ураження для населення (аж до евакуації), надання допомоги постраждалим (а такі же є, просто не звернулися до лікарні й терплять), знезараження, ліквідації джерела загрози тощо. А вже потім, шановні чиновники та управлінці, ви маєте почати пошук винних, аналіз причин, що призвели о такої ситуації, та  притягнення винуватців, що проявили халатність чи злий намір до відповідальності.
Про все це детальніше є тут, просто треба читати й вивчати закони, а не обіймати посади:
•    у Законі України про Правові засади цивільного захисту населення  (який був нещодавно замінений кодексом ЦЗ), читати тут: http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/T041859.html 
•    власне, у кодексі Цивільного захисту: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/5403-17 
•    у Постанові КМУ від 26.01.15 № 18 Про Державну комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій – читати тут http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/18-2015-%D0%BF 
•    у  Положенні про регіональні комісії ТЕБ та НС – читати тут http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/409-2015-%D0%BF 

Що ж ми маємо на часі?
    Лабораторний контроль - не здійснювався.
    Оповіщення населення про можливу небезпеку – не було.
    Інформування, як діяти у випадку отруєння – не було.
    Невідкладні роботи з ліквідації НС не проводяться.
    Пряме порушення законодавства з боку ХОДА та міської ради, через бездіяльність яких  населення продовжує страждати.

Хоча, справедливості ради, коли населення оповістило органи влади про проблему (а мало бути навпаки), щось-таки робилося. Приміром:
1. Чиновники виїхали в поля, подивитися на курячий послід, і покликали журналістів.
2. Поліція начебто отримала доручення з’ясувати «чиє лайно воняє» , хто і на чиїй землі його розсипав. 
3. Екологи та СЕС відібрали проби повітря і, можливо, ще чогось, але чого  і коли будуть висновки - поки вони відмовчуються (а пост у фб  – це не офіційна реакція),
4. ГУ ДСНС (яку вперто продовжують називати МЧС) змушують взяти ініціативу в свої руки та робити якісь малоповносправні заяви – саме тому, що не читають законів. А це не їх рівенть НС. Навіть дехто на висновки ГУ ДСНС посилаєтеся, але ми офіційних заяв служби не знайшли.

Є і казуси реакцій.
Так,  Юрій Попутько, директор департаменту екології та природних ресурсів  як представник ХОДА (органу, який мав організувати роботу над подоланням надзвичайної ситуації чи, як мінімум, несприятливої ситуації), за дорученням губернатора робить дивні заяви, забанивши половину журналістів, які тепер не можуть його заяви почитати, пише щось типу: « на нашу думку, причиною є несанкціоноване розміщення посліду…»

Агов! Тут не думку висловлювати треба, а до-слід-жу-ва-ти і діяти. Лабораторний контроль, звіт, розробка заходів – невідкладних! Бо цей запах – не погані парфуми, а запах небезпеки, не «фу, вонька», а шкода здоров’ю населення, якому ви служите. Уроки хімії в школі мали б допомогти розбиратися в цьому принаймні поверхнево. Але… маємо те, що маємо.
От і виходить: на часі  – реалізовувати заходи цивільного захисту - нікому: через некомпетентність, нерозуміння, хто що має робити, відсутність уявлень про алгоритми, прописані законом і бажання все звалити на ГУ ДСНС (знову таки не від великого розуму).
То хто буде рятувати населення? Це не жарти, це загроза отруєння сірководнем – від посліду та каналізаційних стоків, які скидають у Вірьовчину та Дніпро , етиленом, аміаком та метаном - від сміттєвого полігону, численних неперевірених цехів  та виробництв, нелегальних та дозволених, які процвітають в обласному центрі.

Наостанок – трошки історії.
У роки першої світової війни німці уперше випробували на супротивникові гази. Ефект був неперевершений. Термін «газова атака» навіки увійшов до словників, а комнада «гази!» - до тренуван військових, попри те, що світова спільнота домовилася: такі уражаючі речовини не вживати, як і біологічну зброю. Навіть відповідні пункти увійшли до міжнародних конвенцій. 
То хто й чому порушує права херсонців, міжнародні й конституційні, на безпечне довкілля? Хто й в інтересах яких держав піддає смертельному ризику південне прикордоння України? Хто і що на нас випробовує й, головне, для чого?

І чому про це не кажуть ані слова керівники територіальних органів Цивільного захисту, голова ЦЗ України – прем’єр-міністр, представники РНБО? Гіпербола чи ні, але крізь сморід таки відчувається  #рукакремля …

календар

 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031