Що створює прірву між освітянином, випускником і роботодавцем
11.10.2018 17:31Новокаховський коледж Таврійського державного агротехнологічного університету днями відзначив 65-річний ювілей. Усі ці роки він утілював найкращі традиції підготовки тисяч цінних молодих фахівців з року в рік. І нині, з початком освітньої реформи та ецентралізації, тримає гідно усі виклики, змінюється, модернізується, готується вчити по-новому.
Привітати «кузню кадрів» з поважним святом на День Учителя завітали представники Херсонської асоціації підприємств-роботодавців. Адже кожен у цій багатотисячній організації усвідомлює, що підготовка кваліфікованих спеціалістів – це запорука майбутнього добробуту суспільства, і без розвитку закладів освіти досягти цього неможливо.
«Від імені багатотисячного колективу Асоціації роботодавців Херсонщини щиро вітаю вас із визначним ювілеєм. Уже 65 років Новокаховський агроколедж формує надійний потенціал аграрної та інженерно-технічної еліти Херсонщини та України. Це свято - приємна нагода відзначити ваш високий професіоналізм та самовіддану працю, шановні викладачі, подякувати за 22 000 ваших випускників і наших працівників. Це і можливість звернутися до вас, шановні студенти. Ми живемо в непростий час перетворень, коли майбутнє залежить від кожного. Я щиро сподіваюся, що ви станете справжніми громадянами, патріотами України, лідерами цих перетворень. Усі разом ми зможемо зробити так, щоб нашою заможною і незалежною Батьківщиною можна було пишатися. А почнемо – з Херсонщини». - звернувся до загалу керівник організації роботодавців області Олександр Олійник.
Але не на камеру Олександр Анатолійович поділився: в Асоціації усвідомлюють, що існує ряд факторів, які можуть розділити педагога, випускника і роботодавця, завадити їм працювати на благо держави. І один із них – трудова міграція.
За офіційними підрахунками Укрдержстату вона склала 1,8 млн, за даними іноземних моніторингових організацій - понад 5 млн. Якщо не припинити «виштовхувати» у пошуках кращого життя нашу молодь за кордон (а саме це і відбувається у державі), то за таких темпів уже через 10 років Україна залишиться без трудових ресурсів, а значить без економічної стабільності і зі спустошеним пенсійним фондом. Його нікому буде наповнювати.
І якщо теоретики можуть спостерігати та досліджувати ці процеси, то для практиків – для роботодавця – час діяти. Треба уже сьогодні оновлювати і якість освітньої підготовки працівника, і державне стратегічне планування, і рівень життя та роботи, щоб потреби емігрувати не виникало:
«Зупинити міграційні втрати здатне формування освітнього замовлення від суспільства – це планомірна підготовка саме необхідних підприємствам спеціальностей, які гарантовано отримають реальні робочі місця. Наступний крок - система дуальної освіти та запровадження якісної професійної перепідготовки кадрів: людина не повинна відчувати себе непотрібною, якщо її спеціалізація втратила актуальність.
Нині освіта повинна максимально наблизити випускника до реалій життя, а не плекати у нього якісь завищені сподівання. Заклади мають випускати фахівця, спроможного самостійно приймати важливі рішення.
Ще один важливий крок – мотивація кваліфікованих кадрів. У межах Асоціації ми ставимо завдання по-перше забезпечити зростання зарплати до рівня східноєвропейських країн-сусідок. По-друге, стимулювати підвищення якості життя родин працівників. Саме роботодавець має вплинути на розвиток інфраструктури міст і сіл, житлового фонду, сфери охорони здоров’я, відпочинку, навіть подбати про компенсацію оплати комунальних послуг.
Дещо можна робити спільно із існуючими профспілковими організаціями і ми відпрацьовуємо цей напрямок роботи. Але є те, що треба ставити як вимогу перед представницькими органами влади. Тільки тоді у нас не виникатиме питання: хто працюватиме в Україні, хто наповнить її пенсійний фонд, де взяти кошти на реформи та сталий розвиток країни», - запевняє Олександр Олійник.
Олеся Штефан
фото - Український південь