"

Ікс-кілометр - територія людини

"
[

персональний сайт Олени Маляренко

творчість, журналістика, комунікації
]
& журналістика & ситуаці-Я & На півдні України завершили реалізацію проекту "Бюджетний сканер"

На півдні України завершили реалізацію проекту "Бюджетний сканер"

31.07.2019 11:14

У 8-ми громадах Одеської, Херсонської і Миколаївської областей відбулося 16 адвокаційних заходів та публічних обговорень, у ході яких місцеві жителі вивчали, обговорювали та вносили свої пропозиції щодо більш дієвого і ефективного функціонування місцевого бюджету. Такі заходи стають наслідком більш конструктивного діалогу та тісної взаємодії між платниками податків та розпорядниками бюджетних коштів і підвищують обізнаність громадян щодо місцевих бюджетів і їх суттєвого збільшення внаслідок реформи децентралізації.

Задля реалізації  проекту були залучені  представники органів місцевого самоврядування, експерти та  представники різних соціальних груп населення. На центральних вулицях, майданах   відбувалися адвокаційні заходи «Бюджетний пиріг», у ході яких у доступній формі звітували про надходження та  розподіл бюджетних коштів з невід’ємним символом -   солодким випеченим «бюджетним пирогом».   А ось конструктивні та предметні дискусії відбувалися під час публічних обговореннях «Smart talk». Саме таким чином вдалося дієво та ефективно налагодити співпрацю  між громадським активом, розпорядниками бюджетних коштів та  представниками місцевих органів влади. Як наслідок  - почалися зміни  у підходах до використання коштів місцевих бюджетів, зросла обізнаність громадян щодо місцевих бюджетів, побільшало громадських ініціатив. 

У Херсоні структура видатків  місцевого бюджету не викликала заперечень в учасників адвокаційної кампанії "Бюджетний пиріг" та публічного обговорення  Smart talk.  Втім, херсонці не впевнені у належному використанні  грошей, що направлені на поліпшення благоустрою. Відповідно і питання про можливість змін стосувалися впливу на доброчесне освоєння коштів.  За словами  координаторів проекту у Херсоні, здебільшого   платники податків необ’єктивно  поінформовані  про  ситуацію в місті, дізнаючись про неї з центральних телеканалів, або з місцевої новинної стрічки. Саме тому потрібні періодичні  кампанії, що спрямовані на участь громадськості і звертати увагу на розподіл і корупційні ризики утримання апарату та видатків на виконання власних повноважень - благоустрою, доріг, інших капвидатків, окремо вирахованих з усіх видатків перерахувань комунальним підприємствам.

У Каланчацькій ОТГ Херсонської області  під час розподілу солодкого пирога, а згодом на подальшому конструктивному публічному обговоренні Smart talk  обговорювали:  що не можна профінансувати за  кошти платників податків, чому виникають  прірви між обіцянками місцевої влади та результатами використання коштів місцевих бюджетів, хто контролює і яка відповідальність за результативність витрачання бюджетних коштів?

Як результат публічного обговорення  - на офіційному сайті Каланчацької ОТГ створять вебсторінку «Бюджет» і більш активно обговорюватимуть реалізацію "Бюджет участі", в якому буде можливість реалізовувати ініціативи платників податків.

А ось у Костянтинівській ОТГ  проект  "Бюджетний сканер" реалізовували, всебічно інформуючи населення, зокрема поширили  листівки з інформацією під час адвокаційного заходу  "Бюджетний пиріг". Експерти наголошували,  що "люди повинні зрозуміти: сплачуючи податки, вони мають право впливати на формування бюджету так, щоб це задовольняло їх інтереси". Це актуально для сільських громад, де  лише  починають привчати  сільських жителів до співпраці з органами місцевого самоврядування та ознайомлення з використанням бюджетних коштів.

За інформацією заступника директора Громадської Інституту регіональних проблем Миколи Шуліко, в Україні громадянин зі середньостатистичною зарплатою сплачує 91 тис грн податків на рік.

До того ж, з місцевих та обласних бюджетів витрачається 13 тис. грн на особу.   Проект "Бюджетний сканер"  має на меті  підвищити активність та зацікавленість  громадян до використання  бюджетних коштів. 

Метою проекту «Бюджетний сканер» є запровадження системного діалогу влади і громадськості через публічне звітування розпорядників бюджетних коштів. Таке звітування має бути ПРОЗОРИМ, що означає доступність інформації про бюджет як на стадії планування, так і на стадії виконання кожному громадянину.

Як результат проведених акцій – громади  стають більш уважними  та обізнаними у питаннях  благоустрою та поліпшенні соціальної сфери.  А місцеві депутати, представники органів місцевого самоврядування та бізнес-середовища стають більш сконсолідовані у питаннях розробки та адвокації процедури обов’язкового публічного  звітування розпорядників коштів з місцевих бюджетів.

Дається взнаки і зворотній зв’язок: завдяки зверненням активістів та учасників проекту «Бюджетний сканер» вже вдалося виявити проблемні  аспекти розподілу бюджетних коштів. Зокрема тривають дискусії між представники депутатських корпусів та громадськими активістами задля максимальною прозорості використання та розподілу  коштів місцевих громад.

Власне такою є мета проекту -  формувати та поширювати найкращі практики  звітування розпорядників бюджетних коштів  на місцевому рівні  задля активного залучення  громадян  до участі  у соціально-економічному  розвитку громади.  

Проект «Бюджетний сканер» реалізується ГО «Інститут суспільно-економічних досліджень»  в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку  (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст заходів є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов’язково відображає  погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID ) або уряду США.

Контактні особи - координатори проекту «Бюджетний сканер»:

селище Каланчак – Ірина Алєєва, (099) 293 76 08, reports.by.aleeva@ukr.net

село Костянтинівка– Вікторія Корецька, (067) 4527137, sockult@ukr.net

інформація стороннього джерела

календар

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930