"

Ікс-кілометр - територія людини

"
[

персональний сайт Олени Маляренко

творчість, журналістика, комунікації
]
& журналістика & ситуаці-Я & Газ буде завтра, теплоносій через 3 дні, - пообіцяв Херсону голова ХОДА

Газ буде завтра, теплоносій через 3 дні, - пообіцяв Херсону голова ХОДА

13.11.2018 10:22

Проблеми з опаленням, з якими зіштовхнулося пів-Херсона, спантеличили громаду не на жарт. Після музики теплої осені – такі от холодні лабета. І, оскільки інформація, що проблеми з ТЕЦ цього року дадуться взнаки, надходила постійно і від журналістів, і від громади, то зачепили її й у форматі #звітинаживо ще 19 жовтня. Тоді у Олексія Войтенка, віднедавна директора департаменту ЖКГ Херсона (людини із давнім досвідом у цій галузі) спитали про готовність міста розпочати опалення, щойно стане холодно. І він зізнався:
проблеми є, передовсім грошові, але попередні домовленості із енергопостачальниками та теплопостачальниками досягнені, то всі готові почати обігрів попри борги й хаос із призначеннями та посадами.

Єдиною загрозою на момент звітування наживо пан Войтенко вважав тільки ризик поривів: мовляв, перевірки системи під тиском холодною водою – це одне, а от гарячою – інше: ну що ж, будуть  рватися – будемо лагодити.
Інформації про те, що випробувань системи на середину жовтня так і не було, і що в деяки ОСББ попередили мешканців, що опалення навряд чи буде він під час закадрового обговорення не так щоб спростував, але гаряче не підтвердив.

І ось – час настав: середньодобова температура  впала до +4, +3, а тепла в багатьох домівках так і нема. Кам'яні мішки, в яких живе переважна більшість херсонців, вихололи за лічені дні й почалися скарги, застуди, хронічні хвороби. І поки міська рада чи то відмовчується, чи то каже щось безнадійно-констатативне, мов лицарі на білих конях, з прапорами капітанів очевидності, замайоріли заяви представників ХОДА.
Спершу заступник губернатора Олександр Адамчик повідомив у своєму фейсбук, що буде скликатися комісія, щоб врегулювати ситуацію:
- Херсонська ТЕЦ разом з ОДА зробила все і навіть більше, для того щоб отримати номінацію на газ. Наразі питання повністю залежить від "Нафтогазу" і зовсім незрозуміле зволікання його керівництва в цьому питанні. До речі, жодна з ТЕЦ, яка знаходиться під впорядкуванням Фонду держмайна не отримала номінацій на газ. А тепер найголовніше,вважаю що надалі миритись з холодом в оселях мешканців Херсону м'яко кажучи неприпустимо,тому на завтра збираємо комісію ТПЧ і починаємо опалювальний сезон без номінацій. Тепло в оселях городян у першу чергу,а політичні питання наостанок, - написав він на своїй сторінці.

Потім під обуреним постом містян з’явився сам очільник ХОДА і зав’язався діалог, який ми й пропонуємо до ознайомлення.

У відповідь на вимогу врятувати жителів Херсона й не дозволити народному невдоволенню вилитися в протистояння на кшталт криворізького, не спровокувати неезпечних заворушеннь, губернатор скрушно повідомив, що, мовляв: «Цим треба з травня займатися, а не зараз замислюватися» - і поставив сумного смайлика.
Правий? Безперечно правий, але виявляти сум та журбу – це літературна традиція українського народу, а ніяк не адміністративна. Тому у народу, в якого губернатор ледь не відняв його прерогативу скаржитися на життя та бездіяльність влади, виникло багато запитань. До честі Андрія Гордєєва, він включився у діалог:

Херсонці. - Коли буде тепло і хто за це відповість?

А.Г. - Ніхто. Жодної відповідальності, крім політичної, не буде. Газ буде завтра, теплоносій через 3 дні, а потім - місячний колапс через діряві мережі! І так кожного року! Бо ми чекаємо, що хтось їх має нові перекласти, а ні… Чуда не відбулося. Бо ніхто й не пальцем не пошевелив!
Це ж треба рік було попрацювати, -
відповів Гордєєв, натякаючи, либонь, на мера міста Миколанка (може, образився, що той не сказав і слова, щоб областеначальника допустили на похорон Катерини Гандзюк? А може просто висловив те, що давно думав?) І додав:
- Державна адміністрація, яка три сезони підряд проводить травневі колегії по опаленню, ставить для міста Херсон одне лише завдання: розробіть і затвердіть Схему теплозабезпечення, візьміть на баланс і реконструюйте теплові мережі з можливістю квартальних або кастових теплопунктів підігріву теплоносія!!! Просто дістала безпомічність і наявність колосальних ресурсів!!!!
І кожного року одне й теж...Блін...

І додав у іншій гілці обговорення таке: 
А.Г. -  Херсонтеплоенерго в Херсоні теж працює І тепло подало. Проблема як завжди з державним підприємством, яке в боргу і якому теж винні . Але в нас крім газу (яке вирішиться завтра), проблема з мережами. Йще місяць буде рвати півміста бо зношеність офіційна 48%

Херсонці - Є одна нехитра й дієва штука: припинили годувати застарілі опалювальні монстри та відмивати кошти на нібито латанні мереж. Звернутися якщо треба до вр, гроші перенаправити на будинкові котельні й дати херсонцям шанс жити. І ви праві, це треба було почати робити у квітні. Але ж... ніхто не хоче залишатися без годівнички

А.Г.  - Так не можна, на жаль. Херсонська ТЕЦ це стратегічне підприємство енергетики України. Як Каховська ГЕС. Це 85 мвт (якщо не помиляюся) електроенергії яка забезпечує бездифіцит в зимовий період. Це реально потужна штука для всієї держави. Просто потрібно модернізувати і реконструювати мережі.  А взагалі - на приватизацію. Профіль обов`язково збережеться. І провести Енергозаходи. І забрати в генератора тепла мережі на баланс міста, прокласти нові. І тепло пункти підігріву в кварталах або кустах компактного споживання.

Херонці. - Насправді відмовитися від ТЕЦ можна. Школи ж відключають і переводять на дахові котельні? То чому жителі багатоквартирних будинків мають утримувати зі свого гшаманця "рухлядь" тільки тому, що ніхто не хоче взяти на себе відповідальність за законодавчу ініціативу? Треба «торсати» наших депутатів. Щодо стратегічних об'єктів. Он ХБК перетворився на ТРЦ - і ніхто не помер. А була «реально потужна штука», як ви кажете. До речі, як і комбайновий завод, як і, біофабрика - от оце дійсно жахлива втрата: ми лишилися без сироваток та вакцин власного виробництва.
То поступова відмова від неспроможної ТЕЦ - не схибить землю з осі. Хай собі опалює держпіжприємства і бюджетні установи. А містяни мають отримати право на управління своїм життєзабезпеченням. Це нормальна європейська практика.

А.Г. - Коли я був нардепом, то ми пробили кредитну лінію ЄБРР на реконструкцію. Близько 80 млн євро. Але як тільки оголосили що буде приватизація, програму призупинили. Чекають на нового власника потім продовжать. Підприємство перспективне і по-своєму унікальне .Губити його не можна.

Херсонці. - Людей губити не можна. Об'єкти народного господарства існують для того, щорб обсгуовувати потреби народу, а не для того, щоб народ забезпечуавав їх утримання.
Ситуація ж із кредитними лініями виглядає у нас завжди цікаво: заходять гроші, осідають по кишенях, 10-20 % йде і діло, з «помпою» стартує, а потім #мостопереходполучається - і ні грошей, ні крайніх, ні вчасно зданого об’єкта.
Знаєте, часто радять пенсіонерам, які живуть у три-чотирикімнатних квартирах: не можеш оплачувати - продавай і купуй однушку, бери субсидію, радій життю. І нам плювати, що в них тут життя пройшло - вимітайтеся, ви неспроможні. От те саме я думаю про великі "годівниці" у вигляді енергокомпаній: немодернізовані, громіздкі, висмоктують бюджет, а ми тримаємося за них, бо пам'ять предків. Взагалі, це велика розмова…

Глава Херсонської облдерадміністрації на натяк на мостопереход, який із фази «робили» ніяк не перейде у фазу «зробили» зреагував миттєво й відповів:

А.Г. - Перше: #мостопереход будується, пропоную заїхати, подивіться що вже зроблено, що через місяць буде, вже вийшли з підземною в надземну частину буде веселіше. А друге: ТЕЦ після реконструкції будуть знижені тарифи і стане вище КПД. Більше того, має опалювалися не газом, а біовідходами (солома, пелети, тощо). Є купа технологій, просто держава - неефективний власник.

Корр. - Довгенько просто будується. Дивилися. Добре, що підрядник свої боргові проблеми вирішив. Не змінили його чи , той самий залишився?
З приводу твердого палива. На Острові, де приватний сектор перейшов на тверде паливо., знаєте, який запах стоїть? А з вологим повітрям від Дніпра буде така чудова хімічна сполука - не продихнути. Ще й ТЕЦ чадітиме? Будемо мати астми в плюсі.
Потрібні потужні очисні споруди. Будуть?
І, я знову: як щодо нашого ПРАВА обирати постачальника послуги, вид послугу чи відмовитися від неї. Нас саме зобов'язують користуватися ТЕЦ, якщо ми в зоні її відповідальності, й шансів автономізуватися – нема. Тільки якщо вдасться умовити весь будинок перейти на автономку. Та чи підтримає нас місто коштами з бюджету. Ой недемократично. Тим більше якщо ви самі зауважуєте: держава - неефективний власник, навіщо навязувати нам неефективну послугу?
До речі, про цю тезу: не "держава - неефективний власник",а "неефективний держапарат - неефективний власник".

А.Г. - У центрі Відня взагалі сміттєспалювальний завод стоїть…

Корр. - У Відні не "пиляють" гроші на очисні споруди і не підробляють звіти проб повітря на забруднення. То хай у них там і стоїть собі. А в керівництва області нема бажання подати в суд на колишніх очільників ТЕЦ і посадити з конфіскацією, а гроші вкласти в розвиток підприємтсва?

А.Г. -  Я реаліст...
Так і вбачається, як і з тонкою сумною посмішкою на обличчі пан губернатор ставить цей комент і виходить із чату, в якому і так встиг багато сказати цікавого... 
(повна версія за посиланням у facebook)

Щоправда, розмова буле цікава не тільки обіцянкою за три дні ЗА ЕФЕКТИВНОЇ УЧАСТІ ХОДА увімкнути україну  увімкнути опалення, і навіть не її загальним демократичним тоном. Один із містян привернув увагу областеначальника тим, що визвався сам докласти зусиль до подолання проблем із опаленням: «Я готовий зайнятися цим питанням!» - сказав він. І Андрій Гордєєв відповів: "Я вражений такою відповіддю! Зараз скину телефон"...

До чого договорилися губернатор і молодий екс-представник і рятівного, і силового блоку, й просто активний громадянин Павло – спробуємо дізнатися згодом. Можливо обговорять спрощення механізму встановлення геоколекторних станцій на будинку? Чи на будинках? Цікаво було б знати.
А поки – рахунок пішов. День перший. Залишилося ще два дні…


спілкувалася й записала Олена Маляренко

календар

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930